Başarılı Hakemliğin On Özelliği

3453 defa

Fred HORGAN dan alınmıştır.

Basketbolda ve diğer sporlarda, başarılı hakemliğin 10 özelliği ,fikir vermesi amacıyla aşağıda anlatılmaktadır. 


1. İyi hakem görünümünden emindir. Bir film yıldızı gibi olmadan, temiz ve iyi hazırlanmış olmalıdır. Hakem üniforması genelde temsil ettiği kuruluş tarafından belirlenir, ancak dış görünüş, büyük bir övgü alacak şekilde bir kişisel sorumluluktur. 

2. İyi hakem dakiktir, antrenörlerin ve oyuncuların, hakemlerin gelişleri konusunda kafalarında bir endişe taşımayacaklarının farkındadır. Daha önemlisi, dakik gelişin tüm maç öncesi hazırlıkların ve aslında, maçın ilk anlarının tonunu ayarlayacağı basit bir gerçektir. “Dakiklik”, “maç saati” demek değildir. İyi hakem, giyinmek, ortağı veya ortaklarıyla konuşmak ve maç sahasına profesyonelce yaklaşmak için yeterli zamanı ayırır. Maçın veya ikinci devrenin başında, son dakikada soyunma odasından sahaya doğru koşuşturmaktan daha kötü bir şey olamaz. 

3. İyi hakem maçı tek başına yöneten hakem değildir. Her maçta iki değil, üç takım vardır ve bunlardan birisi yönetim takımıdır. Maç öncesi konuşma önceliklidir, ancak, maç boyunca takımın geri kalanına, masa görevlilerine güvenir. 
İyi hakem, masa görevlilerinin sözlü tacizlere karşı kendilerini koruyamayacaklarını bilir ve onlara her gerektiğinde destek verir. Maç sonrası kritiklerde, gelecekte performanslarını artırıcı yapıcı, dostça ve özel eleştiriler yapar (ve karşılar). 

4. İyi hakem, maç sırasında, asla oyuncularla ve antrenörlerle uzun tartışmalara girmez. Bu tartışmalar, çözebileceklerinden çok daha fazla problem yaratabilirler. Birisine karşı konuşma gerektiğinde, bu, nazik ve açık, ancak kısa olmalıdır. 
Diğer taraftan, sayı ve süre görevlileriyle konuşma detaylı olmalı ve asla telaşa getirilmemelidir. Masa görevlileri yönetim takımının bir parçasıdır ve sahadaki hakemlere gerektiğinde yardım etmekle görevlidirler. 

5. İyi hakem maçın ilgi noktası olmamak için uğraşır. Hakemin görevinin mümkün olduğu kadar fark edilmemek olduğunu bilir. Oyuncuları, antrenörleri ve taraftarları tahrik edebilecek abartılı işaretler, gereksiz yüksek ses tonu ve yüz ifadesi ve vücut dilinden kaçınır. Bunun yerine, sözlü ifade açık, ciddi ve güven vericidir, düdükler keskin ancak kısadır ve işaretler kurallara uyumludur. Maçı durdurma mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır, çünkü iyi hakem, sportmenlik dışı ihlallerin en fazla maç durduğu sırada olduğunu bilir. Bir oyuncunun egosu ve gururu incindiğinde, yüzleşmeden kaçınmak için en iyi yaklaşım maçı mümkün olduğu kadar çabuk devam ettirmektir.

6. İyi hakem, maçı durduran her karara karşılık, durdurmayacak şüphesiz beş karar olduğunu bilir. Her karar düdük çalınmasını gerektirmez. Çoğu zaman, oyuncular, antrenörler ve taraftarlar aksini düşünse de, hakem, ihlal olmadığına karar verir ve bu durumda, düdük çalınmaması kendi içinde gerçekten bir mesajdır. Baş sallama ve çok az spor dalına ait onaylanmamış işaretleri kullanma gibi şekillerle, bu tür kararları haklı göstermeye gerek yoktur. 

7. İyi hakem kural kitabının kölesi değildir. Her kuralın, maçın nasıl oynanacağına uyan felsefeyi yansıtan bir amacı olduğunu aklında bulundurur ve bu amaca göre davranır. “Tempo”, “maçın akışı” ve “maç yönetimi” gibi ifadeler, tıpkı kitaptaki tanımlar gibi önemlidir. 

8. İyi hakem profesyonelliğini gösterir. Maçtaki duraklamalar, hakem için serbest atışlar veya 3 sayılık atışlar atma zamanı değildir. Aynı zamanda, çok sık olarak bir tarafla konuşma, diğer taraf için güven eksikliği oluşturur. Maç oynanırken, her bir hakem doğru mekaniğe göre uyar. Mola sırasında hakem, duraksamayı, maçın geri kalanına zihinsel olarak hazırlanmak için kullanarak, mekanikte belirlenmiş pozisyonunda durur. 

9. İyi hakem saygılı ve kontrollüdür, öfkesini kontrol eder, oyunculara, antrenörlere ve taraftarlara karşı sabrını kaybetmez ve anlaşmazlığa neden olan pozisyonları maç sonunda görüşür. Aynı zamanda, küstah olmadan kontrolünü korur. İyi hakem kimin sorumlu olduğunu bilir ve otoritesi hiçe sayıldığında, buna karşı, kimseyi aptal durumuna düşürmeden baş edebilir. Aynı zamanda, iyi hakem, hakem sözlüğündeki iki en önemli ifadeyi aklında bulundurur: “Lütfen” ve “Teşekkür ederim”. Birisi topu getirerek veya gecikmeyi önleyerek bir yardımda bulunursa, nazik bir cevap vermekte hiçbir yanlışlık yoktur.

10. Son olarak, iyi hakem yanılmaz birisi olmadığını anlar. Hata yapılacaktır ve hata yapıldığında, bunu kabullenmede bir çekinme veya rahatsızlık olmamalıdır. Hata düzeltilebilirse, düzeltilir; düzeltilemiyorsa, maç devam etmelidir. Amaç her zaman, olabilecek en iyi şekilde yönetmektir. Mükemmel bir maç günü, emeklilik günüdür. 

Hakemlik çoğu kez nankör bir görevdir. Herkesin alkışlayacağı bir karar vermek imkansızdır, bu yüzden “herkesi” unutun ve dürüst karar verme rehberiniz olsun. Temiz, nazik, profesyonel olun, kendinize güvenin ve böylece başarılı olacaksınız. 

Hakemliğin her şeyi budur.